SİTEMİZDE KALORİFERLERİN İLK YANMA GÜNLERİ

 SİTEMİZDE KALORİFERLERİN İLK YANMA GÜNLERİNDE BAZI AKSAKLIKLARIN YAŞANMASI KAÇINILMAZDIR. DOĞAL OLARAK, YÖNETİM BU AKSAKLIKLARI EN AZ SEVİYEYE İNDİRMEK VE EN KISA ZAMANDA GİDERMEK İÇİN YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞACAKTIR.

ANCAK, SAKİNLERİMİZİN DE BU AKSAKLIKLAR NEDENİYLE PANİĞE KAPILMAMALARI, ŞİKÂYETLERİNİ TELEFONLA YA DA YAZILI OLARAK HALKLA İLİŞKİLERDEN SORUMLU PERSONELİMİZE BİLDİRMELERİ SONUÇ ALMAYA YETECEKTİR.

SAKİNLERİMİZ ŞİKÂYETLERİNİ BİLDİRİRKEN İSİM VE TELEFONLARINI DA VERDİKLERİ TAKDİRDE, SONUÇTAN HABERDAR EDİLECEKTİR. BUNUNLA BERABER, İLK GÜNLERDE TALEPLERİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE ŞİKÂYETLERİN ANINDA GİDERİLMESİ DE MÜMKÜN OLMADIĞINDAN, ARIZALARIN GİDERİLME ZAMANININ ÖĞRENİLMEK İSTENMESİ DOĞRU OLMAYACAKTIR.

AKSİ TAKDİRDE, VERİLEN SÖZÜN YERİNE GETİRİLMEMESİ GİBİ DURUMLARLA KARŞILAŞILMASI SÖZ KONUSU OLABİLECEĞİNDEN, PERSONELİMİZDEN ZAMAN İSTENMESİ DOĞRU BİR DAVRANIŞ OLMAYACAKTIR. OLMASI MUHTEMEL AKSAKLIKLAR VE ARIZALAR, PERSONELİMİZİN MESAİ KAVRAMI GÖZETMEKSİZİN YAPACAKLARI ÖZVERİLİ ÇALIŞMALAR SONUCU,

ÖNCELİKLE ADA BAZINDA, İKİNCİ SIRADA BLOK BAZINDA GİDERİLECEK VE SON OLARAK DA DAİRE BAZINDA ÇÖZÜMLENECEKTİR.

BU BAKIMDAN, SAKİNLERİMİZİN TELAŞLANMADAN VE RADYATÖR VANALARININ AÇIK OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİKTEN SONRA, ŞİKÂYETLERİNİ İSİM VE TELEFONLARINI DA BELİRTEREK HALKLA İLİŞKİLERDEN SORUMLU PERSONELİMİZE İLETMELERİNİ VE SONUCU TELAŞA KAPILMADAN TAKİP ETMELERİNİ DİLİYORUZ.

SAKİNLERİMİZDEN PERSONELİMİZE KABA İFADELERDE BULUNMAMALARINI, BU TÜR YAKLAŞIMLARIN ÇÖZÜME KATKIDA BULUNMADIĞINI BİLMELERİNİ İSTİYORUZ.

SAKİNLERİMİZİN ISINMA SORUNLARI ŞİKÂYETLERİNİ TAKİP EDEN 3-4 GÜN İÇİNDE SONUÇLANMADIĞI TAKDİRE DURUMU BİZZAT YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE TELEFONLA YA DA DOĞRUDAN BİLDİRMELERİNİ BEKLİYORUZ.

YÖNETİM KURULU